a405aسنگ عقیق.یکی از زیر مجموعه های سنگ های خانواده کلسدونی میباشد هر چند در اصطلاح بازار به اکثر این مجموع میتوان عقیق نامید.ولی agate یا همان عقیق شرایط خاص خود را دارد. به طور معمول دارای خطوطی هستند که در کنار هم قرار می گیرند. که به نام کالر بندینگ نامیده میشوند و ماهیت همه عقیقها چنین هستند .برای نمونه چند عکس از ژئود عقیق را جهت دیدن در متن این مطلب می بینید. اگثر عقیق ها بعد از تراش هم این خطوط را در خود نشان میدهند که البته نشانگر معدنی بودن رنگ عقیق میباشد. در عقیقی که رنگ طبیعی دارد هرچه میزان این خطوط کمرنگتر دیده شود اما غلظت رنگ در سنگ بیشترباشد ارزش آن عقیق هم بالاتر میرود. اما اینگونه عقیق ها بسیار کمیاب وگران قیمت هستند.بیشتر عقیقها در رنگ نارنجی و قهوه ای با غلظتهای متفاوت وجود دارند و عقیق های معدنی با رنگ طبیعی آبی یا زرد بسیار کمیاب هستند.که نمونه های از ااین سنگ عقیق با رنگ طبیعی در متن این مطلب را مشاهده میکنید. در چنین صورتی آن عقیق ممتاز محسوب میگردد و در صورت داشتن شفافیت و مقدار غلظت رنگ کافی قیمت بالای را پیدا میکند .مثلا عقیق زرد رنگ که پر رنگ و شفاف باشد و کمترین میزان کالر بندینگ در آن دیده شود مسلما در حد نمونه کلکسیونی و با ارزش به حساب میاید. که به نام شرف شمس در قدیم نامیده میشدند .اما اگر عقیق بیرنگ یا قهوه ای کمرنگ را با استفاده از محلول اسید و حرارت که موجب نفوذ اسید به داخل بافت عقیق میشود و در نتیجه ماهیت شیمیایی اولیه سنگ را تقییر داده و به رنگ زرد یا آبی یا قرمز در میاورد .دیگر آن عقیق را نمیتوان با ارزش بالا محسوب کرد.معمولا این گونه عقیقها به دلیل ورود مواد شیمیایی و یا مجاورت در برابر حرارت به میزان زیادی کالر بندینگ خود را از دست میدهند و رنگ یکدست به خود میگیرند.و البته با قیمت کم قابل خریداری هستند. مشگل اینگونه عقیق ها در بیشتر مواقع آن است که با اشکال زیاد همراه با زیان در وقت فروش مواجه میگردند.بهترین کیفیت اینگونه عقیقهای رنگ شده را عقیق های آلمانی دارند که بسیار زیبا و خوش رنگ به نظر میرسند.بیشترین طیف رنگ شدگی در عقیق شامل رنگهای آبی.زرد.سبز.قرمز. میباشد. زیرا بطور طبیعی این رنگها در طبیعت بسیار کمیاب هستند.به طور کلی عقیق حتی با داشتن کالربندینگ واضح با رنگی که از طبیعت گرفته باشد گرانتر و با ارزشتر از عقیق رنگ شده محسوب میشود.این معیار ارزش گذاری استاندارد در گروه سنگ عقیق میباشد .و تهیه و توزیع عقیق رنگ شده یا رنگ معدنی بر اساس بازار هر منطقه متفاوت هست.
gemstoneMNLakeSuperiorAgate

5 پاسخ به قیمت و ارزشگذاری عقیق
 1. سلام جناب اقاى طالبى مدير محترم جم زوم،
  در شيراز عقيق هاى كميابى به رنگ مشكى تيره وجود دارد كه وقتى انها را زير نور افتاب قرار مى دهيم به رنگ سرخ (خون كبوتر) در مى ايد. در شيراز به اين گونه عقيق ها اصطلاحا عقيق “خون بند ” يا ” خون بس” مى گويند و در شهرهاى ديگر كشور از اصطلاح عقيق ” كبدى” يا “شفت العبد” استفاده مى شود.
  لطفا در خصوص أصل بودن اين عقيق ها يا هيت شدن انها نظر خود را بفرماييد

  • سلام به شما. سوال جنابعالی خیلی مهم و با اهمیت است.چرا که بین نام و اسامی مختلف که در هر منطقه به کار میرود و واقعیت علمی خود سنگ گاهی تناقض و تفاوت وجود دارد. مطمئنا همه ما عقیق با رنگ قرمز و یا سیاه دیده ایم..اما در واقعیت عقیق در طبیعت به رنگ قرمز وجود ندارد همینطور رنگ سیاه.آنوه به چشم ما این دو رنگ می آید. در واقع تراکم و مقدار غلظت رنگ نارنجی و خاکستری هست که طیف زیادی از رنگها را بوجود میآورد.منظور رنگهای مابین قرمز تا سیاه هست.اما اینکه عقیق مورد نظر شما رنگ طبیعی دارند یا نه باید سنگ از نزدیک برسی گردد. برخی از عقیقها با تن رنگ نارنجی بالا سیاه به نظر میرسند که زیر نور قرمز تیره دیده می شوند.در مورد رنگ آبی و سبز و زرد هم همین اتفاق رخ میدهد.اصطلاح خون بند در برخی نقاط دیگر به یاقوت گفته میشود که ارزش علمی نداشته ولی ایرادی در بکار گیری آن نیست.

 2. سلام طراحی سایت خیلی خوبی دارید واقعا منحصر بفرده
  موفق باشید

 3. مطلب خیلی جالبی بود موفق باشید


[بالا]

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *