Turquoise یا فیروزه برای اولین بار در ایران استخراج شد اما به آن سنگ ترک گفته میشود زیرا از طریق  عثمانی به اروپا راه یافت.و بیشترین حجم از این سنگ در ایران و آمریکا وجود دارد. این سنگ  دارای رنگ آبی ملایم بوده و  اغلب دارای رگه های در روی خود میباشد .فیروزه صنعتی ساخته شده است و تفاوت معدنی و سنگ صنعتی فیروزه در نحوه شگل گیری کریستال سنگ هست اما با چشم دیده نمیشود و باید زیر بزرگ  نمایی قرار. گیرد .فیروزه صنعتی معمولا فاقد رگه و سیاهی بروی سنگ هستند.و اگر فیروزه  کاملا یکدست آبی رنگ کامل بود و مهمتر آنکه غلظت رنگ در کل سنگ یکسان بود احتمال صنعتی بودنش بسیار زیاد هست همچنین اگر زیر ذره‌بین قرار دهید فیروزه صنعتی نقطه های بسیار ریز را به رنگ سفید مایل به آبی رادر کنار هم میبینید. فیروزه طبیعی هر چند کم  دارای غلظت رنگ کم و زیاد در روی سطح سنگ میباشد.و یکدست کامل نیست.فیروزه به رنگ زرد یا قرمز هم هر چند کم وجود دارد که معمولا رنگ شده هستند.

2 پاسخ به تشخیص فیروزه
  1. عرض سلام دارم؛در خصوص فیروزه بحثی وجود دارد که بعضی از فیروزه های قدیمی که تغییر رنگ داده اند را درون محلولی قرار داده تا رنگ آنها برگردد واصطلاحاً آن را احیا میکنندآیا این موضوع صحت دارد؟چگونه میتوان تشخیص داد؟
    سوال دیگر اینکه مدتی پیش بنده در یک نمایشگاه یک نگین فیروزه مربوط به شهر بابک کرمان (به گفته فروشنده)خریدم که درمقایسه با فیروزه نیشابور با همان ابعادو تقریباً رنگ، خیلی ارزانتر می باشد علتش چیست؟ آیا فیروزه کرمان هم صنعتی تولید میشه چرا فیروزه نیشابور گرونتر؟

  2. فیروزه بر اثر تماس با مواد شیمیایی و آلاینده های هوا به مرور کمرنگ و تعقیر رنگ میدهد. خیر فیروزه را رنگ نمیکنند. و فیروزه صنعتی به بازار آمده است ممکن است صنعتی باشند. ارزش فیروزه به این آن نیست و به کیفیت رنگ بستگی دارد. در کل سنگ خوبی است اما بعد از خرید دیگر قادر به فروش به قیمت اول نخواهید بود.


[بالا]

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *