با سلام.در دنیای جواهرات گاهی نکات و موارد ی وجود دارد که هم جالب و هم تعجب بر انگیز هستند . که دانستن این موارد خالی از لطف نیست. هر چند  به موضوع کارشناسی جواهر ارتباط ندارند .اما جالب هستند. اگر از یک جمولوجیست بپرسید چه سنگی برای تشخیص از همه آسانتر و کدام مشکلتر هست و همین سوال را از یک فرد دیگر بپرسید جوابی که می شنوید کاملا  شما را غافلگیر میکند.معمولا افراد و علاقمندان جواهر تصور میکنند که هر چه جواهر گران تر باشند تشخیص مشگل تری دارند و بر عکس اگر سنگی ارزان باشد راحتر میتوان آن را تشخیص داد. در واقع اصلا اینطور نیست. البته منظور من بیشتر در مورد جواهرات کریستالی با لاستر  شفاف هستند. که البته در بین آنها گرانترین قیمتها را میتوان یافت. به طور کلی جواهرات به جهت تشخیص و قیمت گذاری به دو دسته تقسیم میشوند اول جواهر الماس میباشد و دومی جواهرات رنگی به طور تقریبی از حدود صد سنگ که به گوهر معروف هستند الماس به تنهای در یک قسمت ومابقی  در قسمت دیگر قرار دارند. اما چرا زیرا نحوه تشکیل الماس و خصوصیات  بصری آن منحصر بفرد و کاملا با دیگر سنگها متفاوت هست. به همین جهت در تمامی موسسات جواهر شناسی جهان یک دوره برای جواهرات رنگی و یک دوره مستقل فقط برای الماس برگذار میشود و نحوه قیمت گذاری و تشخیص این دو از هم نیز کاملا متفاوت هستند.حالا به مطلب نخست خود بر گردیم. شاید فکر کنید الماس مشکلترین جواهر برای تشخیص را دارد زیرا گرانترین جواهر است اما اینچنین نیست. در بین جواهرات الماس آسانترین سنگ محسوب میشود و بر خلاف تصور دردسر سازترین و مشگل ترین سنگ برخی از انواع مرغوب شیشه دستساز هستند. برخی از أین نوع شیشه های تراش خورده  دارای ضریب نوری متنوع و انواع رنگها هستند. و آنچنان کیفیت ساخت خوبی دارند که واقعا کار تشخیص را  مشگل میکنند هر چند به هر حال شیشه هستند و در تست های مربوط به شیشه دست ساز لو میروند .اینگونه شیشه ها خوشبختانه در اینجا به دلیل گرانقیمت بودن معمولا پیدا نمی شوند.و با ورود انبوه جواهر صنعتی دیگر مقرون به‌صرفه برای تولید نیستند.. تشخیص سایر سنگها مانند یاقوت و یا زمرد  بنا به کیفیت سنگ زمان بری مختلف دارند .  البته  مبحث ارزش گذاری کیفیت و قیمت گذاری مورد  متفاوتی هست.   از آنجایی که هر جواهر واجد شرایط و معدل های مخصوص به خود هست. در این کار  تشخیص باید کامل و صد در صد باشد مهمترین نکته این است که  تشخیص باید با استدلال و توضیح علمی همراه باشد چه کتبی و یا شفاهی . مربوط به آن سنگ . وگرنه صرف بیان چند کلمه و نام که در هر کتاب و سایتی قابل دسترسی هستند ملاک نیست. در تشخیص الماس وسیله استاندارد در بین تمامی جواهر شناسان لوپ ۱۰x همان ذره بین میباشد  هیچ گونه وسیله تست لیزری آنالیز شیمیایی و دستگاه‌های دیگر  اعتباری ندارند. در مورد سایر سنگها همان  رفرکتومتر و پلارسکوپ و میکروسکوپ انجام میدهند.

10 پاسخ به تشخیص آسان.تشخیص سخت
  1. تشکر از مطالب ارسالی استفاده کردم از مطالب خوبتون

  2. چه جالب فکر نمیکردم مشکلترین سنگ ها در تشخیص برخی شیشه ها باشن! در کل ممنون بابت مطلب خوبتون درضمن محتوا سایتتون هم عالیه.

  3. سلام / یه سوال در خصوص دستگاه های تست سختی سنگ/ آیا اعتمادی به این دستگاه ها هست؟ اگر نه که فکر کنم همینطور باشه چرا تولید شدن و خیلی ها هم با اعتبار این دستگاه ها کار می کنن/من یه نمونه از این دستگاه ها رو دیدم که سنگ گرانیت هم میزد سختی الماس داره!!!! /ممنون از مطالبتون / موفق باشید

    • سلام به شما . حدس شما کاملا درست هست. در علم جواهر شناسی میزان سختی سنگ هیچ ارزش و اعتباری در تشخیص ندارد. و دستگاه برای این منظور تولید نشده.زیرا میزان سختی ملاک تشخیص نیست. أین لوازم ساخت عموما ساخت چین هستند و منظور از تولیدشان خالی کردن جیب مشتری هست نه تشخیص.

  4. متشکر از محتوای خوبی که در وبسایتتون قرار دادید

  5. سلام ، ممنون از مطالب خوبتان.

  6. سایت خیلی خوبی دارید از اینکه مطالب تخصصی و با زبان ساده عنوان کردید

  7. برایتان موفقیت روز افزون از پروردگار یکتا آرزومندم!

  8. سایت بسیرا خوبی دارین متشکرم


[بالا]

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *