گروه سنگ Tourmaline

سنگ تورمالین به دلیل داشتن تنوع رنگ و شفافیت عموما مناسب در قدیم با جواهرات دیگر مانند زمرد و یاقوت یا سیترین و دیگر جواهرات اشتباه گرفته می شده. تورمالین مانند کوارتز دارای خاصیت الکتریسیته ساکن میباشد و بر اثر فشار خاصیت جذب و دفع ذرات ریز را دارد.دارای ضریب نوری ۱٫۶۲۴تا۱٫۶۴۴و وزن مخصوص۳٫۶ و سختی ۷ میباشد‌. تورمالین به این اسامی شناخته میشود.      Rubellite_Achroite_Verdelite_chrom tourmaline_indicolite_water melon_Paraiba_cats eye_patticolor برخی تورمالین ها به راحتی قابل تشخیص هستند مانند تورمالین هندوانه‌ای  واتر معلون. که سه رنگ سفید قرمز و سبز در کنار هم هستند.گرانترین این گروه paraiba میباشد که به اسم بلو توپاز هم شناخته میشود و رنگ آبی آسمانی دارد. Rubellite هم گاهی با یاقوت اشتباه گرفته میشوند.takhte1331takhte1385water-melontakhte1456takhte1456 takhte1729takhte1076 top_imagesتصویر تورمالین ها جهت آشنایی شما در زیر آمده است.

5 دیدگاه درباره گروه سنگ Tourmaline

 1. حسین گفت:

  سلام خسته نباشید ممنون از اطلاعات جامع وکاملتان میخواستم بدانم شما نگین یا سنگ هم جهت فروش دارید با تشکر

 2. یاسن گفت:

  سلام.
  وب اینانا yasan26.blogfa.com
  بازدید فرمایید.
  ۴۰ عکس سنگهای نیمه قیمتی سال۱۳۹۷٫
  آیا ژیپس الکتریسیته ساکن دارد . یا خیر .
  الکتریسیته ساکن کدام سنگ های قیمتی دارند .

  • جم زوم گفت:

   سلام جناب یاسن. برخی سنگها هم مانند برخی اجسام دیگر الکتریسیته ساکن دارند .اما این موضوع در تشخیص و قیمت هیچ اهمیتی ندارد. و از علوم من درآوردی برخی میباشد. بیشترین الکتریسیته ساکن در سنگ کهربا میباشد.

 3. رضا گفت:

  با سلام خدمت استاد
  اگر یک سنگ پارایبا یا بلو توپاز با کیفیت عالی و تراش مناسب که برای نگین انگشتر استفاده بشه حدودا چه قیمتی داره و اصلا این سنگ رو میشه تو ایران پیدا کرد ؟ نمونه صنعتی داره؟ اگر داره چگونه نمونه صنعتی رو با اصلش تشخیص بدیم ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *